مجموعه رادتبادل

میتوانید جهت اطلاع از موجودی و قیمت کمپرسورهای نیمه بسته(Semi-hermetic Compressor) از طریق تلفن 021-77611000 با مجموعه راد تبادل در ارتباط باشید.

کمپرسور ها

کمپرسور چیست؟

کمپرسور برودتی را می توان قلب سیستم تبرید در نظر گرفت. کمپرسور برودتی نیروی حرکتی خود را از یک موتور دریافت می کند.کمپرسورهای سرمایشی گاز مبرد گرم را از اواپرتور مکیده و از طرق فشردن ، آن را تبدیل به گازی با فشار و دمای بالاتر می کنند. کمپرسورهای برودتی را می توان از چند جهت دسته بندی نمود که در ادامه ذکر می شوند:

1)کمپرسورهای سرمایشی از لحاظ نوع پوسته یا بدنه ، که به سه دسته تقسیم می شوند:

کمپرسور بسته یا هرمتیک (Hermetic Compressor): در این نوع از کمپرسورها، الکتروموتور و اجزای مکانیکی متراکم کننده در داخل یک پوسته یکپارچه قرار گرفته اند. این نوع از کمپرسورها عموما قابل تعمیر نمی باشند و در صورت بروز اشکال در سیم پیچ و یا قطعات مکانیکی آنها، احتمال بازیابی کمپرسور بسیار کم است.

کمپرسور باز(Open Drive Compressor): در این نوع از کمپرسورها قسمت الکترو موتور از اجزای مکانیکی متراکم کننده جدا می باشد. معمولا اتصال محور الکتروموتور به اجزای مکانیکی توسط کوپلینگ و یا تسمه انجام می شود.

کمپرسور نیمه بسته(Semi-hermetic Compressor): در این توع از کمپرسورها همانند کمپرسورهای بسته، الکتروموتور و کمپرسوردر داخل یک پوسته قرار گرفته اند، با این تفاوت که در صورت آسیب دیدن قطعات داخلی کمپرسور، می توان پوسته را باز نموده و قطعه یا قطعات آسیب دیده را تعمیر یا تعویض نمود.

2)کمپرسور های متداول در سیستم های تبرید تراکمی را می‌توان از نظر مکانیزم مورد استفاده جهت تراکم نیز در سه دسته تقسیم بندی نمود:

کمپرسور رفت و برگشتی(Reciprocating Compressor): این نوع از کمپرسورها که به آنها کمپرسور سیلندر-پیستونی هم گفته می شود از مکانیزم میل لنگ و سیلندر پیستون بهره می برند.در این نوع از کمپرسورها حرکت دورانی میل لنگ که بوسیله موتور تامین شده است توسط مکانیزم لنگ به حرکت رفت و برگشتی پیستون تبدیل میشود.پیستون گاز ورودی از دریچه مکش کمپرسور را در محفظه سیلندر فشرده و گرم نموده و پس از آن به پورت خروجی کمپرسور میفرستد.

کمپرسور اسکرو(Screw Compressor): این نوع از کمپرسورها معمولا برای ظرفیت های برودتی بالا مورد استفاده قرار می گیرند. در کمپرسورهای اسکرو گاز ورودی در فضای میان دنده های پیچی شکل که روی دو محور موازی وجود دارد محبوس می شود و همزمان که گاز در طول محورهای پیچی شکل به جلو رانده میشود ، فشرده شده و دمای آن فزایش می یابد و در نهایت با فشار و دمای بالا از پورت خروجی کمپرسور خارج می گردد.

کمپرسور اسکرال(Scroll Compressor):در کمپرسورهای اسکرال گاز برگشتی فشار پایین از اواپراتور از طریق پورت ساکشن وارد فضای بین دو مارپیچ حلزونی شکل میشود.یکی از مارپیچ ها ثابت و دیگری متحرک می باشد.حلزونی متحرک درون و حول مارپیچ ثابت دوران مینماید.همزمان با چرخش حلزونی متحرک ، گاز ورودی به سمت مرکز مارپیچ رانده شده و همزمان با کوچک شدن فضای بین دو مارپیچ فشرده شده و دمای آن افزایش می یابد.نهایتا گاز فشرده و دما بالا از پورت خروجی که به مرکز حلزونی مرتبط است خارج شده و به سمت کندانسور می رود.

کمپرسور روتاری(Rotary Compressor): نحوه عملکرد کمپرسور روتاری را می توان با عملکرد کمپرسورهای رفت و برگشتی شبیه سازی کرد با این تفاوت که در کمپرسور روتاری پیستون حرکت دورانی دارد.کمپرسورهای روتاری دارای راندمان عملکردی بالایی هستند.عموما در زمینه تهویه مطبوع استفاده می شوند.کمپرسور روتاری تطابق و عملکرد مناسبی در سرعت ها و درهای مختلف دارا می باشد و از این روست که جهت استفاده در سیستم های تهویه مطبوع خانگی با دور متغیر(اینورتر) کاربرد وسیعی دارد.

کمپرسور ها

انواع کمپرسور

روتاری

در مورد کمپرسور های روتاری بیشتر بدانید…

اسکرو

در مورد کمپرسور های اسکرو بیشتر بدانید…

سیلندر پیستونی

در مورد کمپرسور های سیلندر پیستونی بیشتر بدانید…

اسکرال

در مورد کمپرسور های اسکرال بیشتر بدانید…